Úszógumi? Babaháj? Hordóhas? Sörpocak? Mindegy miként hívjuk, sokan küzdünk vele, ellene. Nem csak esztétikailag fontos, hogy megszabaduljunk tőle. De miért is?
A zsigeri zsír vagy viscerális zsír a hasüregben, belső szerveinket (máj, hasnyálmirigy, vese, stb.) körülvevő zsírszövet. Ezek a zsírok jóval aktívabbak az anyagcserében, ráadásul hormonokat és más anyagokat is termelnek, amelyeknek negatív hatásai vannak az egészségre. A problémát már csak akkor érzékeljük igazán, mikor már nagyon felszaporodott.
Fokozott kialakulást mutatnak például szívbetegségek, magas vérnyomás, stroke, 2-es diabetes, metabolikus szindróma, alvási zavarok, és daganatos megbetegedések bizonyos fajtái.
A zsigeri zsíroktól kizárólag csak megfelelő táplálkozással tudunk megszabadulni, amely gazdag gyümölcsben, zöldségben, magvakban és halban, illetve szárnyas húsok és lassú felszívódású szénhidrátok meghatározott fogyasztása. Az ehhez kialakított személyre szabott edzés program is elengedhetetlen. Aerob testmozgás és súlyzós edzés, intervall edzés módszerek.
Ami kifejezetten kerülendő magas érték esetén:
-hidrogénezett zsír
-finomított szénhidrátok
-cukros ételek, üdítők
-tejtermékek
-vörös húsok, zsíros ételek
Az Inbody méréseknél mindenki találkozott már a szóval: Viscerális Fat Area,
Az érték az általunk elvégzett mérési skála tekintetében 100-ig elfogadható.
10-99 normál értéken belül, 100-120 magas és odafigyelést igényel 130-150 fölött pedig kritikus
Inbody mérés
Bérleteinkhez állapotfelmérést biztosítunk minden vendégnek, melyben megtalálható az Inbody mérés is. Ez nem csupán gesztus. Miért is fontos?
A vendég pontos képet kap saját testtömeg összetételéről és ehhez mérten pontos célokat tudunk meghatározni az egészség és fittség érdekében.
A pontos diagnózis a hatékony terápia alapja, ezért is értékelik a világ orvosai oly magasra az InBody 720-as készüléket, melynek analizáló képessége és klinikai megbízhatósága messze túlmutat a versenytársakén. A kiindulási egészségi állapotot figyelembe véve reális célok tűzhetőek ki, mind a mozgás- és táplálkozási programban. Az elhízás megelőzésének leghatékonyabb és legtudományosabb módja a testösszetétel rendszeres ellenőrzése.
A mérés preventív, egészségmegőrző szerepe kiemelten fontos, legalább évente érdemes megismételni. Számos betegség elkerülhető ha időben reagálunk a szervezetben végbemenő kedvezőtlen elváltozásokra. Sportolók, gyermekek, idősek illetve betegek állapot vizsgálatában és nyomon követésében különösen javasolt.
A vizsgálatról:
- csupán 2 perc
- mezítláb, ruhában történő mérés, levetkőzést nem igényel
- szervezet számára nem megterhelő
- fájdalommentes
- non- invazív professzionális vizsgálat
- bármilyen gyakran megismételhető
- az eredmény azonnal nyomtatásra kerül
- 6 éves kortól használható
- részletes kiértékelés
Szerepe az egészségmegőrzésben:
- Már 1-2 kg zsírtöbbletet is megmutat, tehát a BMI-vel ellentétben már igen korán diagnosztizálható az elhízás kockázata.
- Meghatározható a derék – csípő aránya, melynek magas értéke nagyobb kockázatot jelent az elhízás szövődményeinek kialakulásához (magas vérnyomás, szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség).
- A csonttömeg változásából következtetni lehet a csontritkulás kialakulásának veszélyére.
- Mérhető a sejten belüli- és sejten kívüli folyadékmennyiség. Ha az eredmények magasak, az az ödéma kialakulásának kockázatát, vagy a meglétét jelenti.
Szerepe a fitneszben:
- Az izomtömegben bekövetkező legkisebb változás is megmutatkozik.
- Az optimális testarányok kidolgozásához nyújt segítséget, mind a jobb és bal oldal, illetve az alsó és felső test egyensúlyának értékelésével.
- A testben végbemenő legapróbb változásokat is megmutatja, ezért az edzésmódszer és táplálékkiegészítők hatékonysága összehasonlíthatóvá válik.
Szerepe a fogyókúrában:
A szervezetben végbemenő változások konkrétan kimutathatóak és mérhetőek, ha a kúra megkezdése előtt, és utána is elvégezzük a mérést. Láthatóvá válik, hogy az elvárt zsírtömeg-vesztés valóban az e, aminek gondoljuk, nem esetleg izomtömeg-vesztés, vagy a csont ásványi anyagainak a csökkenése okozza a változást. Alapanyagcsere szükségletet határoz meg, ami nélkülözhetetlen a megfelelő diéta kialakításához.
Szerepe a sportban:
- Kiváló alapja lehet az edzésterv kidolgozásának.
- A testzsír – izom arány nagymértékben befolyásolja a sportteljesítményt, ennek köszönhetően az eredményt.
- Összehasonlíthatóvá válnak a különböző edzés módszerek, az étrend-kiegészítők hatásai a szervezetre.
Mérésen alapuló eredmények:
Testösszetétel: Az értékek bemutatják elkülönítve valamennyi testet alkotó összetevő súlyát, melyek együtt a vizsgált személy teljes testsúlyát alkotják. A mért értékek összehasonlíthatóak a normálértékekkel.
Izom – zsír analízis: A vázizom és a testzsír tömege a súlykontroll fő komponensei, a normálértékhez viszonyítva egy vonalgrafikon segít az értékelésben.
Elhízás diagnózis: A BMI és a testzsír százalék arányának egyidejű bemutatásával az InBody 720 képes felismerni a rejtett elhízást. A testösszetétel analízise nyomán az elhízás átfogó diagnózisa különböző értékelési módok segítségével végezhető, úgymint a test-zsírszázalék és derék – csípő arány.
A test zsír- és ásványianyagmentes állapotának egyensúlya: Több eltérő értékelésre nyílik lehetőség azzal, hogy az InBody diagramjain egyaránt mutatja a vizsgált személy aktuális súlyához tartozó értékeket, és az ideális súlyhoz viszonyított abszolút értékeket. A szegmensenként történő izomeloszlás mérése lehetővé teszi, hogy a test egyensúlyát és fejlődését szegmensenként ellenőrizzük.
Szegmentális ödéma: Az InBody 720 mutatja az egyes testrészekben, valamint az egész testre vonatkozó ödéma értékeit is.
Ödéma: A diagram a sejten kívüli víz és az összes testvíz arányát, valamint a sejten kívüli folyadék és az összes test-folyadék arányát mutatja.
Zsigeri zsírterület: Megmutatja, hogy mennyi testzsír halmozódott fel a zsigeri részekben.
Összefoglaló kiértékelés: Az eredménylapon az összes kapott érték összesítésre kerül, ami a vizsgált személyek számára jelentősen megkönnyíti egészségi állapotuk áttekintését. Eltérő színekkel jelöli a „megfelelő” és a „nem megfelelő” állapotokat.
Tárolt testösszetétel adatok: A vizsgálati eredmények tárolhatók, így a vizsgált személy testösszetétel változásai időrendben követhetők.
Súlykontroll: A testösszetétel analízis eredményei alapján megadja a célsúlyt, hogy annak eléréséhez mennyi zsír és izom szükséges.
Fittségi mutató: Könnyen megjegyezhető, általánosított mérőszám, a cél, hogy ez a szám a terápia során fokozatosan emelkedjen.
Kiegészítő adatok: Elhízás foka, test sejttömeg, csont ásványi anyag tartalma, alapanyagcsere szint.